skip navigation

Tryout Information

SUPPLEMENTAL TRYOUTS ANNOUNCED-WEDNESDAY JUNE 27TH 6-7PM

The Richmond Kickers are pleased to announce supplemental tryouts for the following teams 18/19 travel season.  The  tryout will take place Wednesday, June 27th from 6pm to 7pm @ Ukrop Park-5300 Ridgedale Parkway, Richmond, VA 23234.

Register Here

U9/10 Girls ’09 ’10 Ukrop Park
U9/10 Girls ’09 ’10 River City
U9/10 Boys ’09 ’10 Ukrop Park
U11 Boys ‘08 (Central, Collegiate, River City)
U11 Girls ’08 South Ukrop Park
U12 Girls ’07 South Ukrop Park
U12 Boys ’07 Collegiate
U13 Boys ’06 South Ukrop Park
U14 Boys’05 South Ukrop Park
U14 Girls ’05 South Ukrop Park
U15 Boys ’04 South 
U15 Boys ‘04 Central
U17 Boys ’02 North
U17 Girls ’02 South

Interested candidates should email their Program Technical Director.

U9-U10 Ross Mackenzie

U11-U14 Michael Burke

U15-U19 Boys Mark Stollsteimer

U15-U19 Girls Andy McIntosh

Tryout Policy

Once a player is offered a position on a team at a location they will not be considered for another location.

If a player doesn’t make a team at a specific location they can tryout out at other locations.  

The Richmond Kickers Youth Soccer Club reserves the right to offer a guaranteed spot to any player whom the Technical staff deems qualified prior to the commencement of the open tryout process.

Richmond Kickers Elite and Classic Tryout Dates 18/19

Tryout dates for the 2018 / 2019 Richmond Kickers  teams are listed below. 

Any questions should be directed to the appropriate age and division Technical Director.

Divison Name Email
Director of Soccer Leigh Cowlshaw lcowlishaw@richmondkickers.com
U9 & U10 Travel & FUTSAL Ross Mackenzie ross@richmondkickers.com
U11-U14 Boys and Girls Michael Burke

mburke@richmondkickers.com

U15-U19 Boys Mark Stollsteimer mstollsteimer@richmondkickers.com
U15-U19 Girls Andy McIntosh amcintosh@richmondkickers.com

 

2018/2019 Classic Tryout Location Information

The 2018 / 2019 classic tryout locations are listed in each table. Please note the location of your child's tryout carefully and reference this document for address information. If a tryout is rained out, the rain out make up location may not be the same as the original scheduled location.  We have centralized our tryouts this year to be held primarily at Ukrop Park to streamline the tryout process.

Location Address

Bryan Park

4308 Hermitage Road, Richmond VA 23227
Collegiate Schools Robins Campus 400 Blair Road, Henrico, VA 23238
River City Sports Plex 13030 Genito Rd, Midlothian, VA 23112
Ukrop Park 5300 Ridgedale Pkwy, Richmond, VA 23234
Washington Henry Elementary School 9025 Washington Henry Dr, Mechanicsville, VA 23116

 

2018/2019 Classic Central Tryouts

Age Date Time Location Born Coach Rain Date
U9 - U10 Boys Central Mon May 21 5:15 - 6:30 pm Ukrop Park 2009 & 2010 Corey Humphrey/Cody Childress Wed May 23 / 5:15 - 6:45 pm @ Bryan Park
U9 - U10 Girls Central Tue May 22 6:00 - 7:30 pm Collegiate 2009 & 2010 TBA Thu May 24 / 6:00 - 7:30 pm @ Collegiate
U11 Boys Central Mon May 21 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2008 Julian Radford Wed May 23 / 5:15 - 6:45 pm @ Ukrop Park
U11 Girls Central Mon May 14 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2008 TBA Fri May 18 / 6:45 - 8:15 pm @ River City
U12 Boys Central Mon May 21 5:15 - 6:45 pm Ukrop Park 2007 Perry Richards Wed May 23 / 5:15 -6:45 pm @ Ukrop Park
U12 Girls Central Mon May 14 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2007 TBA Fri May 18 / 6:45 - 8:15 pm @ River City
U13 Boys Central Mon May 21 5:15 - 6:45 pm Ukrop Park 2006 Julian Radford Wed May 23 / 5:15 - 6:45 pm @ Ukrop Park
U13 Girls Central Thur May 17 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2006 TBA Mon May 21 / 6:45-8:15 Ukrop Park
U14 Boys Central Mon May 21 5:15 - 6:45 pm Ukrop Park 2005 Ray Smetanick Wed May 23 / 5:15 - 6:45 pm @ Ukrop Park
U14 Girls Central Thur May 17 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2005 TBA Mon May 21 / 6:45-8:15 Ukrop Park
U15 Boys Central Mon May 21 5:15 - 6:45 pm Ukrop Park 2004 Matt Buldoc Wed May 23 / 5:15 - 6:45 pm @ Ukrop Park
U15 Girls Central Thur May 17 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2004 TBA Mon May 21 / 6:45-8:15 Ukrop Park
U16 Boys Central Sat Apr 28 8:00 - 9:30 am River City 2003 Efrain Villalobos Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U16 Girls Central Sat Apr 28 9:30 - 11:00 am River City 2003 Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U17 Boys Central Sat Apr 28 8:00 - 9:30 am River City 2002 Dean Tyler Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U17 Girls Central Sat Apr 28 9:30 - 11:00 am River City 2002 TBA Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U18 & U19 Boys Central Sat Apr 28 8:00 - 9:30 am River City 2000 & 2001 Dean Tyler Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U18 & U19 Girls Central Sat Apr 28 9:30 - 11:00 am River City 2000 & 2001 Bryan Rinderle Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park

2018/2019 Classic Collegiate Tryouts

Age Date Time Location Born Coach Rain Date
U9 - U10 Boys Collegiate Tue May 22 6:00 - 7:30 pm Collegiate 2009 & 2010 Steven Wolfe/ Kevin O'Donnell Thu May 24 / 6:00 - 7:30 pm @ Collegiate
U9 - U10 Girls Collegiate Tue May 22 6:00 - 7:30 pm Collegiate 2009 & 2010 Cody Childress Thu May 24 / 6:00 - 7:30 pm @ Collegiate
U11 Boys Collegiate Tue May 22 6:00 - 7:30 pm Collegiate 2008 TBA Thu May 24 / 6:00 - 7:30 pm @ Collegiate
U11 Girls Collegiate Mon May 14 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2008 TBA Fri May 18 / 6:45 - 8:15 pm @ River City
U12 Boys Collegiate Tue May 22 6:00 - 7:30 pm Collegiate 2007 TBA Thu May 24 / 6:00 - 7:30 pm @ Collegiate
U12 Girls Collegiate Mon May 14 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2007 TBA Fri May 18 / 6:45 - 8:15 pm @ River City

2018/2019 Classic Mechanicsville Tryouts

Age Date Time Location Born Coach Rain Date
U9 - U10 Boys Mechanicsville Mon May 21 7:00 - 8:15 pm Ukrop Park 2009 & 2010 Matt Scott Wed May 23 / 5:15 - 6:45 pm @ Bryan Park
U9 - U10 Girls Mechanicsville Tue May 22 6:00 - 7:30 pm Collegiate 2009 & 2010 Matt Scott Thu May 24 / 6:00 - 7:30 pm @ Collegiate
U11 Boys Mechanicsville Mon May 21 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2008 TBA Wed May 23 / 5:15 - 6:45 pm @ Ukrop Park
U11 Girls Mechanicsville Mon May 14 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2008 TBA Fri May 18 / 6:45 - 8:15 pm @ River City
U12 Boys Mechanicsville Mon May 21 5:15 - 6:45 pm Ukrop Park 2007 TBA Wed May 23 / 5:15 - 6:45 pm@ Bryan Park
U12 Girls Mechanicsville Mon May 14 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2007 TBA Fri May 18 / 6:45 - 8:15 pm @ River City
U13 Boys Mechanicsville Mon May 21 5:15 - 6:45 pm Ukrop Park 2006 TBA Wed May 23 / 5:15 - 6:45 pm @ Bryan Park
U13 Girls Mechanicsville Thur May 17 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2006 TBA Mon May 21 / 6:45-8:15 Ukrop Park
U14 Boys Mechanicsville Mon May 21 5:15 - 6:45 pm Ukrop Park 2005 TBA Wed May 23 / 5:15 - 6:45 pm @ Bryan Park
U14 Girls Mechanicsville Thur May 17 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2005 TBA Mon May 21 / 6:45-8:15 Ukrop Park
U15 Boys Mechanicsville Mon May 21 5:15 - 6:45 pm Ukrop Park 2004 TBA Wed May 23 / 5:15 - 6:45 pm @ Bryan Park
U15 Girls Mechanicsville Thur May 17 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2004 TBA Mon May 21 / 6:45-8:15 Ukrop Park
U16 Boys Mechanicsville Sat Apr 28 8:00 - 9:30 am River City 2003 TBA Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U16 Girls Mechanicsville Sat Apr 28 9:30 - 11:00 am River City 2003 TBA Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U17 Boys Mechanicsville Sat Apr 28 8:00 - 9:30 am River City 2002 TBS Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U17 Girls Mechanicsville Sat Apr 28 9:30 - 11:00 am River City 2002 TBA Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U18 & U19 Boys Mechanicsville Sat Apr 28 8:00 - 9:30 am River City 2000 & 2001 Brian Rinderle Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U18 & U19 Girls Mechanicsville Sat Apr 28 9:30 - 11:00 am River City 2000 & 2001 TBA Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park

2018/2019 Classic North Tryouts

Age Date Time Location Born Coach Rain Date
U9 - U10 Boys North Mon May 21 7:00 - 8:15 pm Washington Henry 2009 & 2010 TBA Wed May 23 / 5:15 - 6:45 pm @ Bryan Park
U9 - U10 Girls North Tue May 22 6:00 - 7:30 pm Collegiate 2009 & 2010 TBA Thu May 24 / 6:00 - 7:30 pm @ Collegiate
U11 Boys North Mon May 21 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2008 TBA Wed May 23 / 5:15 - 6:45 pm @ Ukrop Park
U11 Girls North Mon May 14 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2008 TBA Fri May 18 / 6:45 - 8:15 pm @ River City
U12 Boys North Mon May 21 5:15 - 6:45 pm Ukrop Park 2007 TBA Wed May 23 / 5:15 - 6:45 pm @ Ukrop Park
U12 Girls North Mon May 14 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2007 TBA Fri May 18 / 6:45 - 8:15 pm @ River City
U13 Boys North Mon May 21 5:15 - 6:45 pm Ukrop Park 2006 TBA Wed May 23 / 5:15 - 6:45 pm @ Ukrop Park
U13 Girls North Thur May 17 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2006 TBA Mon May 21 / 6:45-8:15 Ukrop Park
U14 Boys North Mon May 21 5:15 - 6:45 pm Ukrop Park 2005 TBA Wed May 23 / 5:15 - 6:45 pm @ Ukrop Park
U14 Girls North Thur May 17 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2005 TBA Mon May 21 / 6:45-8:15 Ukrop Park
U15 Boys North Mon May 21 5:15 - 6:45 pm Ukrop Park 2004 TBA Wed May 23 / 5:15 - 6:45 pm @ Ukrop Park
U15 Girls North Thur May 17 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2004 TBA Mon May 21 / 6:45-8:15 Ukrop Park
U16 Boys North Sat Apr 28 8:00 - 9:30 am River City 2003 Dan McGraw Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U16 Girls North Sat Apr 28 9:30 - 11:00 am River City 2003 TBA Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U17 Boys North Sat Apr 28 8:00 - 9:30 am River City 2002 Ed Fallin Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U17 Girls North Sat Apr 28 9:30 - 11:00 am River City 2002 TBA Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U18 & U19 Boys North Sat Apr 28 8:00 - 9:30 am River City 2000 & 2001 TBA Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U18 & U19 Girls North Sat Apr 28 9:30 - 11:00 am River City 2000 & 2001 Ed Fallin / Tony Santos Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park

2018/2019 Classic South Tryouts

Age Date Time Location Born Coach Rain Date
U9 - U10 Boys Woodlake / River City Tue May 15 5:15 - 6:30 pm River City 2009 & 2010 Ross Mackenzie Fri May 18 / 5:15 - 6:30 pm @ River City
U9 - 10 Girls Woodlake / River City Tue May 15 6:30 - 7:45 pm River City 2009 & 2010 Ross Mackenzie Fri May 18 / 6:30 - 7:45 pm @ River City
U9 - U10 Boys Ukrop Park Mon May 14 5:15 - 6:30 pm Ukrop Park 2009 & 2010 Santiago Lucio/Jon Greene Fri May 18 / 6:30pm-7:45 @ River City
U9 - U10 Girls Ukrop Park Mon May 14 6:30 - 7:45 pm Ukrop Park 2009 & 2010 Ashley Arnone / Fri May 18 / 5:15 - 6:30 pm @ River City
U11 Boys Ukrop Park Mon May 14 5:15 - 6:45 pm Ukrop Park 2008 Greg Boehme Fri May 18 / 5:15 - 6:30 pm @ River City
U11 Girls Ukrop Park Mon May 14 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2008 Summers Hambrick Fri May 18 / 6:45 - 8:15 pm @ River City
U11 Boys Woodlake / River City Mon May 14 5:15 - 6:45 pm Ukrop Park 2008 TBA Fri May 18 / 5:15 - 6:30 pm @ River City
U11 Girls Woodlake / River City Mon May 14 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2008 Summers Hambrick Fri May 18 / 6:45 - 8:15 pm @ River City
U12 Boys Ukrop Park Mon May 14 5:15 - 6:45 pm Ukrop Park 2007 Greg Boehme Fri May 18 / 5:15 - 6:30 pm @ River City
U12 Girls Ukrop Park Mon May 14 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2007 Alison Bradley Fri May 18 / 6:45 - 8:15 pm @ River City
U12 Boys Woodlake / River City Mon May 14 5:15 - 6:45 pm Ukrop Park 2007 Steve Dougan Fri May 18 / 5:15 - 6:30pm @ River City
U12 Girls Woodlake / River City Mon May 14 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2007 Summers Hambrick Fri May 18 / 6:45 - 8:15pm @ River City
U13 Boys South Ukrop Park and River City Wed May 16 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2006 Jason McGlothern Mon May 21 / 6:45-8:15 Ukrop Park
U13 Girls South Ukrop Park and River City Thu May 17 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2006 Evan Lee Mon May 21 / 6:45-8:15 Ukrop Park
U14 Boys South Wed May 16 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2005 Ray Smetanick/Jac White/Evan Lee Mon May 21 / 6:45-8:15 Ukrop Park
U14 Girls South Thu May 17 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2005 Aaron Gyassi Mon May 21 / 6:45-8:15 Ukrop Park
U15 Boys South and U15 Boys South Collegiate Wed May 16 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2004 Steven Savarese/Rolain Kamgang Mon May 21 / 6:45-8:15 Ukrop Park
U15 Girls South Thu May 17 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2004 Jac White Mon May 21 / 6:45-8:15 Ukrop Park
U16 Boys South Sat Apr 28 8:00 - 9:30 am River City 2003 Todd Scheid Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U16 Girls South Sat Apr 28 9:30 - 11:00 am River City 2003 Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U17 Boys South Sat Apr 28 8:00 - 9:30 am River City 2002 Naci Bilgeturk Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U17 Girls South Sat Apr 28 9:30 - 11:00 am River City 2002 Michael Blevins Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U18 & U19 Boys South Sat Apr 28 8:00 - 9:30 am River City 2000 & 2001 Christopher Bourne Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U18 & U19 Girls South Sat Apr 28 9:30 - 11:00 am River City 2000 & 2001 Jim Thomas Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park

2018/2019 Elite Tryouts

Age Date Time Location Born Coach Qualifications Rain Date
U11 Girls Elite Mon Apr 30 5:15 - 6:45 pm Ukrop Park 2008 Fred Owusu Sekyere USSF "D" / Pro Player Thu May 3 / 5:15 - 6:45 pm @ Ukrop Park
U11 Boys Elite Tue May 1 5:15 - 6:45 pm Ukrop Park 2008 Michael Burke / Evan Lee / Fred Owusu Sekyere USSF "B" / Pro Player / USSF "D" Thu May 3 / 6:45 - 8:15 pm @ Ukrop Park
U12 Girls Elite Mon Apr 30 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2007 Michael Burke USSF "B" Thu May 3 / 5:15 - 6:45 pm @ Ukrop Park
U12 Boys Elite Tue May 1 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2007 Santiago Lucio / Jason McGlothern CONCACAF "A" / Pro Player Thu May 3 / 6:45 - 8:15 pm @ Ukrop Park
U13 Girls Elite Wed May 2 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2006 Sean Kastetter NSCAA Advanced National / USSF Youth National/ Dutch Youth Certificate Fri May 4 / 6:45 - 8:15 pm @ Ukrop Park
U13 Boys Elite Wed May 2 5:15 - 6:45 pm Ukrop Park 2006 P.J. O'Donnell / Cosmas Phiri USSF "E" Fri May 4 / 5:15 - 6:45 pm @ Ukrop Park
U14 Girls Elite Wed May 2 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2005 Matthew Delicate USSF "A" Fri May 4 / 6:45 - 8:15 pm @ Ukrop Park
U14 Boys Elite Wed May 2 5:15 - 6:45 pm Ukrop Park 2005 William Yomby / Aaron Gyasi USSF 'B" / USSF "C" Fri May 4 / 5:15 - 6:45 pm @ Ukrop Park
U15 Girls Elite Mon Apr 30 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2004 Rob Ukrop USSF "A" Thu May 3 / 5:15 - 6:45 pm @ Ukrop Park
U15 Boys Elite Tue May 1 6:45 - 8:15 pm Ukrop Park 2004 Mark Stollsteimer NSCAA Premier Thu May 3 / 6:45 - 8:15 pm @ Ukrop Park
U16 Girls Elite Sun Apr 22 5:00 - 6:30 pm Ukrop Park 2003 P.J. O'Donnell USSF "E" Sun Apr 29 / 5:00 - 6:30 pm @ Ukrop Park
U16 Boys Elite Sun Apr 22 5:00 - 6:30 pm Ukrop Park 2003 Mark Stollsteimer NSCAA Premier Sun Apr 29 / 5:00 - 6:30 pm @ Ukrop Park
U17 Girls Elite Sun Apr 22 5:00 - 6:30 pm Ukrop Park 2002 Sean Kastetter NSCAA Advanced National / USSF Youth National/ Dutch Youth Certificate Sun Apr 29 /5:00 - 6:30 pm @ Ukrop Park
U17 Boys Elite Sun Apr 22 6:30 - 8:00 pm Ukrop Park 2002 Gryffid Fowler USSF "D" Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park
U18 & U19 Girls Elite Sun Apr 22 5:00 - 6:30 pm Ukrop Park 2001 & 2000 Rob Ukrop USSF "A" Sun Apr 29 / 5:00 - 6:30 pm @ Ukrop Park
U18 & U19 Boys Elite Sun Apr 22 6:30 - 8:00 pm Ukrop Park 2001 & 2000 Gryffid Fowler / William Yomby USSF "D" / USSF "B" Sun Apr 29 / 6:30 - 8:00 pm @ Ukrop Park